środa, 3 sierpnia 2011

Podsumowanie lipca 2011

W lipcu tylko na giełdach było gorąco. Zobaczmy, jak poszły inwestycje.

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 11 510,70 zł

Wartość razem: 13 621,62 złAkcje: 1 815,75 zł
Kredyt Inkaso 30 akcji 377,40 zł
Polish Energy Partners 20 akcji 556 zł
Ropczyce 35 akcji 486,50 zł
Sanok 35 akcji 395,85 zł

Akcje New Connect: 1 184,60 zł
Ekopol Górnośląski 60 akcji 240,60 zł
Eurotax 65 akcji 403 zł
Plasma System 20 akcji 158,80 zł
Zakupy 546 akcji 382,20 zł

Certyfikaty strukturyzowane: 430 zł
RCSDXA0412 2 certyfikaty 430 zł

Fundusze inwestycyjne: 2 877,40 zł
UniDolar Obligacje 577,92 zł
Pko Skarbowy 317,03 zł
UniKorona Pieniężny 318,28 zł
UniObligacje Nowa Europa 303,55 zł
Idea Obligacje 1060,74 zł
ING Obligacji Rynków Wschodzących 299,88 zł

Waluty: 1 089,27 zł
273 € - lokata jednodniowa w Alior Banku

Gotówka: 6 224,60 zł
na rachunku maklerskim w Alior Banku

W tym miesiącu do portfela dołożyłem po raz kolejny 300 zł. Cel 20 000 zł do końca roku jest już prawie nierealny. Przyjrzyjmy się bliżej inwestycjom i rzućmy okiem, co zrobić, żeby jednak osiągnąć cel.Akcje

Na giełdach wieje grozą. A to bankructwo Grecji i Włoch, innym razem agencje ratingowe, a teraz kłótnia o limit zadłużenia USA. Dodatkowo wskaźniki makroekonomiczne zaczynają pokazywać, że koniunktura znów się pogarsza. W takiej sytuacji inwestycje na giełdzie są ekstremalnie ryzykowne. Z dystansem podchodzę do następnych zakupów, ale mimo wszystko z uwagą będę przyglądał się wynikom spółek. Sierpień to przecież miesiąc raportów kwartalnych. Obserwuję 4FunMedia i KREC.

Jeszcze jedno. Ostatnio wiele, szczególnie małych, spółek potaniało. Groza grozą, ale może to być okazja do szybkiego zarobku. Rynki lubią reagować z przesadą. Wg mnie co najmniej kilka spółek została już za bardzo przecenionych. W krótkim terminie można minimum kilkanaście procent zarobić. Być może w sierpniu pobawię się trochę w krótkoterminowca.


Akcje New Connect

W portfelu zostały tylko 4 spółki z New Connect.

Ekopol opublikował już raport za II Q. Rewelacji nie ma, ale też sprzedawać nie zamierzam. Ekopol zamierza współpracować z Lotosem. Lotos to duża firma, więc i Ekopol może sporo zyskać. Akcji nie sprzedać i czekam na kilkadziesiąt procent w górę.

Reszta spółek jak na razie zawodzi. Pozostaje tylko czekać na publikację raportów kwartalnych. Do zakupów się nie palę. Obserwuję: 11 Bit Studios.

Certyfikaty strukturyzowane

Certyfikaty RCSDXA0412 nie zdają egzaminu. Mam ich już serdecznie dosyć i tylko czekam na dzień, kiedy się ich pozbędę. W najbliższym czasie możliwe, że odrobię stratę. W ich przypadku spadki na giełdzie niemieckiej oznaczają wzrosty dla mnie. Innych certyfikatów w sierpniu ani w najbliższej przyszłości raczej już nie kupię.


Fundusze inwestycyjne

Lipiec był bardzo dobrym miesiącem dla moich funduszy. Wszystkie zaliczyły wzrosty, co bardzo cieszy. Zastanawiam się nad następnymi zakupami. Fundusz Idea Obligacje jest dobrym kandydatem, ale też nie chcę zbytnio faworyzować żadnego z funduszy.

Waluty

Lokata jednodniowa w Alior Banku kończy się w sierpniu. Zobaczymy, jaka będzie oferta lokat w bankach. A może zainwestuję w któryś z funduszy w €?

Gotówka

Gotówka spoczywa sobie jak zawsze w Alior Banku. Zabezpiecza mnie w razie potrzeby nagłych wydatków. Gdyby pojawiła się jakaś okazja na giełdzie, to też jest pod ręką (a właściwie to pod Enterem).

Do końca roku niedługo, a do 20 000 zł daleko. Wszystkie Wasze rady, które mogą pomóc w osiągnięciu celu, są bardzo cenne. Z góry dzięki.

9 komentarzy:

 1. Z rad mam dwie, jedną którą sam skutecznie puki co realizuje czyli zasady by pozwolić zyskom rosnąć - na akcjach nie widzę zieleni. Jak jest trend to czekać na nadejście końca świata czyli zmiany trendu (według mnie na WIG20 daleko, na WIG też jeszcze sporo, Na sWIG80 tuż tuż). Druga, wydawało by się nie do pogodzenia z pierwszą, to ciąć straty i tu z reguły mam problem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @MM

  Staram się stosować do obu tych rad. Ostatnio aż 4 razy ciąłem straty. Z perspektywy czasu widzę, że to był dobry krok, bo spółki spadły jeszcze bardziej. Jedynie nie zamierzam ciąć strat na spółce Plasma. Może będę żałował, zobaczymy.

  Na akcjach nie widać zieleni z dwóch powodów. Zamknąłem kilka transakcji z dużym zyskiem (spółki potem też spadły). Po drugie brak mi szczęścia. Spółki, które wybrałem, nie chcą rosnąć. Czekam jednak cierpliwie, bo może jeszcze wzrosną.

  Myślisz, że powinienem dać sobie spokój z giełdą na jakiś czas skoro tak słabo mi ostatnio idzie? Dzięki za komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Malo komu nie idzie slabo w ostatnim czasie, przynajmniej jesli chodzi o akcje. Moje portfolio zlozone ze spolek notowanych na londynskiej gieldzie stoi od miesiecy w jednym miejscu. Jak jedne akcje wzrosna, to drugie spadaja i nijak nie ruszam sie do przodu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dokładnie, rzadko kto przy takich ruchach może się pochwalić dobrymi wynikami. Większość z inwestorów, a przynajmniej ja z reguły zarabiam jak się wstrzelę w silny trend wzrostowy. Ot filozofia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczególnie po wczorajszej sesji mało komu idzie dobrze :( Myślicie, że to bessa idzie czy tylko korekta?

  OdpowiedzUsuń
 6. Chcę wierzyć, że to tylko korekta. Trzeba jeszcze poczekać kilka dni, tygodni, żeby zobaczyć, w którym kierunku to wszystko pójdzie. Musimy się uzbroić w cierpliwość.

  OdpowiedzUsuń
 7. @kry

  Nastroje na rynkach są takie, że za te kilka dni możemy już nie mieć połowy kapitału. Ja ciągle czas obmyślam plan, jak na tym szale zarobić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

  Ze wszystkich spółek które posiadasz na mocniejsza ocenę zasługuje EKOPOL

  spółka ma mocne fundamenty to że zawiodła inwestorów nie stawia jej na straconej pozycji

  Kurs chodził sobie w okolicy 4-5zł

  przyszła korekta ledwo udało im się ja zwalić na 3,6zł i to jeszcze bardzo sztucznie wykorzystując mały popyt i słaba płynność

  Kilka zleceń i znowu mamy 5zł więc na Twoim miejscu zwiększyłbym zaangażowanie w tej spółce.
  25 mikrostacji w samym 2011r. Umowa podpisana z Lotosem to dopiero z tego za rok dwa będą płynąć korzyści dla Akcjonariuszy jest to inwestycja długo terminowa ale jeden tydzień może zmienić, że będzie trzeba płacić za akcje 50% lub 100% drożej bo to spółka która za kilka lat będzie spółką Dywidendową

  Pozdrawiam i życzę powodzenia też mam zamiar uwolnić się od ZUS

  i jeszcze jedno jeśli ma być masakra to pieniądze nie mają żadnej wartości więc nie dać się bo jak czytam na puls biznesie czy ktoś w ogóle posiada jeszcze akcje ????

  przecież jak można tak napisać gdy od wieków wiemy że jeśli ktoś sprzedaje to ktoś musi to kupić i akcje zawsze są w czyiś rękach i teraz jest ten moment gdzie akcje przechodzą w ręce tych silnych ale nie chcą oni płacić za KGHM po 200zł tylko po 150zł. Jeśli panika będzie mocniejsza ok kupimy od was więcej ale już dajemy tylko 120zł i tak do się kręci !!!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie dziś sprzedałem Ekopol póki strata jest jeszcze nieduża. Wg mnie spadki już się kończą i giełdy "odbiją". Zamierzam wtedy zarobić na płynnych spółkach, a Ekopol taką nie jest.

  Ps. Czy my się nie znamy z pewnego forum (wątek o Ekopolu właśnie)? :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...