poniedziałek, 7 marca 2011

Przegląd spółek giełdowych marzec 2011

Dziś chciałbym zapoczątkować nową serię postów. Co miesiąc będę pisał o ciekawych spółkach, które mogą dać (szybko i dużo) zarobić lub wręcz przeciwnie. Mam nadzieję, że seria się przyjmie i przyniesie wiele korzyści. Liczę też na komentarze.


A więc… które spółki dadzą zarobić w tym miesiącu?

BIOTON
Bioton opublikował wyniki kwartalne i zaskoczył nimi rynek. Spółka zanotowała 100 mln zł zysku, podczas gdy rok temu miał 558 mln zł straty. Chciaż Bioton jest wciąż w dość słabej kondycji finansowej, to kurs akcji w ciągu 5 sesji urósł o 11,8 %. Czyżby spółka miała odwrócić wiecznie spadkowy trend i w końcu dać zarobić? Ja w to nie wierzę, ale rynek może uwierzy…


PGE
Polska Grupa Energetyczna opublikuje swój raport roczny 21. marca. Wyniki mają być o 10 % gorsze niż w 2010 r. Tak prognozują analitycy. W tym samym czasie analitycy dwóch domów maklerskich (BzWbk i Espirito Santo) opublikowali rekomendacje kupna akcji tej spółki z ceną o 16 % wyższą od obecnej. Wg nich PGE jest warta 26,3 – 26,4 zł, a obecny kurs to 22,7 zł. Czy warto kupić? Wg mnie 20 zł to atrakcyjna cena za akcje PGE. Więcej bym nie zapłacił, a już na pewno nie powyżej 25 zł.


PKN ORLEN
Wczoraj tankowałem benzynę za 5 zł / litr, więc przegląd spółek nie może ominąć Orlenu. Pkn Orklen jest niewątpliwie beneficjentem wysokiej ceny benzyny, co rynek na pewno dostrzeże. Poza tym analitycy Credit Suisse wydali rekomendację z ceną o 31 % wyższą od obecnej. Szansa na zysk? Niewykluczone. Raport roczny ostatniego marca, a do tego czasu warto obserwować notowania Orlenu.


POLIMEX – MOSTOSTAL
Polimex wygląda ostatnio bardzo ciekawie. Zarząd spółki ogłosił ostatnio bardzo ciekawe prognozy wyników na najbliższe lata. Spółka ostrzy sobie też pazury na inwestycje w polską energetykę. Najnowsze rekomendacje analityków dają wyceny 4 - 4,7 zł czyli 9 – 28 % powyżej obecnej ceny. Wszystko wygląda bardzo ciekawie i wg mnie Polimex może przynieść zysk inwestorom.


PZU
W spółce ostatnio dużo się dzieje. W czerwcu upływa kadencja obecnego zarządu, Jest duża szansa na to, że prezes zachowa stanowisko, jednak specjalnie wynajęte firmy head – hunterskie szukają następców za granicą. Kurs Pzu ostatnio sporo stracił i spółka znów jest dość atrakcyjnie wyceniana. Czy to już okazja do zakupów? Być może. Ostatnie rekomendacje wyceniają Pzu na 13 – 89 % więcej. Pytanie tylko, czy w tym przypadku wierzyć analitykom. Najwyższą wycenę wystawił JP Morgan, który posiada ok. 5 % akcji spółki. Nieładnie!


DUDA
Spółka wychodzi z kłopotów. Jeszcze niedawno Duda była bliska bankructwa z powodu strat na opcjach walutowych. Tymczasem 1. marca spółka opublikowała raport, który pokazuje dalszą poprawę sytuacji finansowej. Dziś Duda już nie jest nawet bliska bankructwa. Ba! Spółka zapowiada dalszą poprawę wyników i szykuje się do przejęć innych firm. Muszę przyznać, że wszystko wygląda pozytywnie, realnie i dość ambitnie. Fundamenty spółki są teraz bardzo dobre, ale rynek nie lubi prezesa, a to dołuje kurs spółki. Czy warto kupić? Chyba jednak nie. Od czasu raportu kurs spada, ale na długi termin myślę, że można kupić. Rzecz w tym, że trochę taniej.


ECHO
Echo Inestment to spółka spod stajni jednego z najbogatszych Polaków Michała Sołowowa. Echo zaraportowała ostatnio wyższe zyski. Od tego czasu kurs rośnie, a spółka jest jednym z atrakcyjnie wycenianych deweloperów na całej giełdzie. Echo wygląda na pewniaka na zysk w krótkim terminie.


ING
Ing Bank Śląski to kolejna spółka, która zaraportowała dobre wyniki. Tym sposobem Ing stał się jednym z tańszych wskaźnikowo banków z dość ciekawymi fundamentami. Rzecz w tym, że kurs ostatnio stoi jak zamurowany. Czy teraz ruszy w górę? Jest spora szansa na kilka % zysku w marcu.STALPRODUKT
Stalprodukt dla odmiany to spółka, która zaraportowała słabe wyniki. W spółce wyraźnie wzrosły koszty i zysk stopniał prawie do zera. Kurs momentalnie zanurkował o prawie 15 % w jeden dzień. Teraz kurs trochę odrabia, więc może to być dobry moment na ewakuację ze spółki. Bardzo możliwe, że Stalprodukt najlepsze czasy ma już za sobą…CEDC
Współczuję akcjonariuszom producenta Żubrówki. Raport spółki zaskoczył nawet pesymistów i kurs w ciągu 4 sesji spadł prawie o połowę! CEDC może mieć wkrótce bardzo poważne problemy finansowe. Wygląda na to, że ta do tej pory zyskowna spółka w najbliższym czasie będzie walczyć raczej o przetrwanie niż o zyski. Wszystko wskazuje na to, że kurs jeszcze spadnie.FASING
Fasing to kolejne rozczarowanie. Raport pokazał, że IV Q prawie wyzerował zysk z 2010 r. Oczekiwania są takie, że kurs będzie jeszcze spadał. Akcje spółki Fasing w portfelu będą trzymać chyba tylko górnicy.ZASTAL
Kolejna ze spółek, w której bardzo źle się dzieje. Nie dość, że spółka nie zarabia, straciła głównego kontrahenta, to jeszcze w zarządzie trwają kłótnie. Ostatni raport pokazał wręcz nieprawdopodobne pogorszenie wyników, a poprawy nie widać. Za nic nie trzymałbym tych akcji w portfelu.COGNOR
Cognor to słaba spółka. Ostatnio notują prawie same straty. Aż dziw bierze, że ta spółka w miesiąc urosła o 80 %. Zadziałała zasada kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Spekuluje się, że spółką zainteresowane są fundusze inwestycyjne. Rzekomo w tej sprawie odbyło się spotkanie z prezesem. Od tego czasu kurs rośnie i końca wzrostów nie widać. Krótkoterminowo spółka da jeszcze raczej zarobić, choć z takimi spółkami trzeba szczególnie uważać.


VINDEXUS
Giełda Praw Majątkowych Vindexus to kolejna giełdowa grzanka ostatniego miesiąca. Od miesiąca Vindexus urósł już prawie o połowę. Wzrosty nabrały jeszcze tempa po publikacji raportu 1. marca. Vindexus może być hitem inwestycyjnym w marcu.


ONE 2 ONE
Biznes tej spółki praktycznie się zawalił. Raport pokazał, że sytuacja One 2 One jest niewesoła. Z zysków zrobiły się wysokie straty, przychody spadły o ponad połowę, a dług niebezpiecznie wzrósł. Tym oto sposobem zyskowna spółka leci na dno. We wzrosty na tej spółce już chyba nikt nie wierzy.A wg Ciebie która spółka da zarobić w tym miesiącu?

17 komentarzy:

 1. A ja nie odpowiem na pytanie, ale wyjdę z drobną sugestią. Pomysł na przegląd giełdowych spółek jest całkiem fajny, tylko w ramach porządku mógłbyś je opisywać w kolejności (pierw zyskowne, potem stratne, czy odwrotnie) bo nagłe wtrącenie wśród stratnych spółek Vindexusa czyta się dość dziwnie ;), uporządkowanie będzie naturalniejsze dla czytającego, niemniej : ciekawy post ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Spółki posortowałem od najbardziej popularnych. Następnym razem zrobię to zgodnie z Twoją sugestią. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto się zastanowić nad kupnem certyfikatu Investor Gold FIZ, może nie jest tani i racze jest to inwestycja długo terminowa, ale dosyć ciekawie dywersyfikuje portfel. Kolejny plus to to, że zabezpiecza się opcjami przez stratą wartości dolara. Już w kilku analizach czytałem, że jeżeli Amerykańska gospodarka się przegrzeje i będzie zapaść to dolar mocno spadnie a złoto poszybuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Presja na wzrost cen złota jest widoczna, ale nie zapominaj, że drzewa do nieba nie rosną. Wzrost cen złota musi się kiedyś zatrzymać, a w długim terminie pewnie też złoto będzie w końcu spadać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bioton zaskoczył wszystkich , wynik naprawdę ładny zobaczymy czy progres bedzie systematyczny i ciągły już wyniki za I kwartał pokażą ile było realizmu w ostatnim raporcie

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak na razie entuzjazmu na Biotonie nie ma. Raport zatrzymał jedynie kurs, który buja się o grosz w górę i w dół. Sam nie zdecyduję się póki co na inwestycję w Bioton, bo wolę spółki o ugruntowanej pozycji fundamentalnej. Bioton to dla mnie inwestycja w marzenia, które raczej się nie spełnią.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od PZU lepiej się trzymać z daleka - złe zarządzanie ryzykiem (niski poziom reasekuracji), podkręcanie wyniku technicznego na ubezpieczeniach przeszacowywaniem aktywów z działalności lokacyjnej do wartości godziwej. Nie radzę.

  PGE jest bardzo ciekawą spółką, ale czytałem ostatnio artykuł w Newsweeku z którego wynikało, że zakrojone na szeroką skalę inwestycje energetyczne nie koniecznie się powiodą. Poza tym przesunięto w czasie budowę elektrowni atomowej. Chyba sam zacznę zwracać się w stronę mniejszych projektów energetycznych, a nie wielkich spółek molochów, typu PGE, Energa, Enea, Tauron.

  OdpowiedzUsuń
 8. Może lepiej do zarobków w miesiąc nie używać akcji? Od tego są instrumenty z dźwignią.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. @ ZP

  Nie popieram inwestycji krótkoterminowych. Post ma na celu ocenić sytuację spółek, ale inwestycje w nie powinny trwać co najmniej kilka miesięcy. Inwestowanie długoterminowe jest wg mnie najefektywniejsze.

  Pozdrawiam również

  OdpowiedzUsuń
 10. @ TobiaszMalinski.pl

  Pełna zgoda. PZU to renomowana firma, ale z ubezpieczycieli prędzej zainwestowałbym w TU Europa.

  Z mniejszych spółek energetycznych warto rzucić okiem na Będzin. Interesująco wyglądają też PEP i MEW zajmujące się energią odnawialną.

  Jeśli chodzi o energetykę, to jest tu jeszcze jedna szansa na zysk. Cały sektor energetyczny w Polsce czekają lata olbrzymich inwestycji. Może więc warto rzucić okiem na spółki, które te inwestycje będą realizować? Warto tu wymienić szczególnie Rafako, Energoinstal i Stąporków.

  OdpowiedzUsuń
 11. Popieram Będzin - świetna spółka, ale obecnie bardzo droga. Rafako....mi się nie podoba, czytałem sprawozdania i jak na lidera Europy w produkcji kotłów, spółka ma mało zadowalające wyniki finansowe.

  Szkoda, że na GPW nie można kupić akcji Elektrowni Rybnik - świetna spółka o niewiarygodnie mocnych fundamentach.

  OdpowiedzUsuń
 12. @ TobiaszMalinski.pl

  Skoro nie Rafako to może ZPUE? Spółka zajmuje się instalacjami elektroenergetycznymi i też korzysta na inwestycjach sektora energetycznego. Obecna wycena także jest atrakcyjna, ale płynność nie powala.

  OdpowiedzUsuń
 13. Fiu, fiu, bardzo ciekawa spółka, ROE wysokie, finansowanie majątku trwałego w ponad połowie kapitałem własnym, przychody rosną, zyski w miarę stabilne z tendencją rosnącą....wykres jakoś ostatnio nawet mocno wystrzelił ;). Muszę się jej przyjrzeć :). Dzięki za sugestię.

  OdpowiedzUsuń
 14. @ TobiaszMalinski.pl

  Hehe no właśnie przygotowywałem się już do zakupu, kiedy mi odjechała :( Teraz poczekam na korektę i może sam zainwestuję w ZPUE.

  OdpowiedzUsuń
 15. @ Integralny

  Optimus to wg mnie obecnie największy balon na całej giełdzie. Absolutnie nic nie uzasadnia obecnej wyceny spółki. Z tego względu nie zainwestowałbym obecnie w Optimusa i nikomu bym tego nie poradził. Wątpię, że sukces Wiedźmina II będzie aż tak duży. Już bardziej uwierzę w spadki niż wzrosty Optimusa, chociaż znając zamiłowanie inwestorów do spekulacji na akcjach na GPW, to kto wie???

  OdpowiedzUsuń
 16. Stopa zwrotu od momentu opublikowania wpisu do końca marca 2011 r.:

  BIOTON 0%
  PGE +0,66%
  PKN ORLEN +4,26%
  POLIMEX – MOSTOSTAL -4,35%
  PZU +1,86%
  DUDA +1,25%
  ECHO -1,01%
  ING +4,2%
  STALPRODUKT +8,81%
  CEDC -9,78%
  FASING -5,14%
  ZASTAL -0,27%
  COGNOR -0,71%
  VINDEXUS -5,51%
  ONE 2 ONE -4,43%

  WIG +0,78%
  WIG 20 +1,03%

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...