piątek, 1 kwietnia 2011

Podsumowanie marca 2011

Marzec już za nami. Choć dziś Prima Aprilis, to wcale nie żart. Podsumujmy dokonania inwestycyjne portfela całkiem na poważnie.


Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 10 280,70 zł

Wartość razem: 12 183,28 zł

Akcje: 876,35 zł
Kredyt Inkaso 30 akcji 424,50 zł
Sanok 35 akcji 451,85 zł

Akcje New Connect: 2 229,54 zł
BioMaxima 35 akcji 257,25 zł
Ekopol Górnośląski 60 akcji 265,79 zł
Invest - Remex 800 akcji 360,00 zł
Mabion 30 akcji 387,00 zł
Orzeł Opony 150 akcji 730,50 zł
Plasma System 20 akcji 229,00 zł

Certyfikaty strukturyzowane: 454,00 zł
RCSDXA0412 2 certyfikaty 454,00 zł

Fundusze inwestycyjne: 2 520,95 zł
UniDolar Obligacje 580,20 zł
Pko Skarbowy 311,28 zł
UniKorona Pieniężny 311,63 zł
UniObligacje Nowa Europa 298,69 zł
Idea Obligacje 1 019,15 zł

Waluty: 1 090,60 zł
201,77 € - lokata jednodniowa
70 € w gotówce

Gotówka: 5011,84 zł


Do portfela dołożyłem 300 zł i 70 €. Tym sposobem portfel przebił granicę 12 000 zł i stale rośnie. Marzec był bardzo dobry i obfitował w emocje. Rzućmy okiem na szczegóły.Akcje

W marcu mieliśmy wysyp raportów finansowych spółek. Analiza fundamentalna po IV Q 2010 r. została już omówiona. W skrócie: Kredyt Inkaso zgodnie z oczekiwaniami, a miejsce słabszego Emcinsmedu zajął Sanok. Akcji jest niewiele, ale wolę nie ryzykować, bo na giełdzie drożyzna. Atrakcyjnie wyglądają jeszcze Tesgas, 4FunMedia i ZPUE.


Akcje New Connect

W marcu portfel pożegnała moja ulubiona spółka czyli oczywiście Organic Farma Zdrowia. Zysk z inwestycji to: 74,3 % / 442,61 zł. Wynik bardzo dobry, choć niespodziewany. Zamierzam odkupić spółkę taniej i czekać na kolejny strzał. Sytuacja spółki jest bardzo dobra, a z okazji na tak wysoki zysk nie mogłem nie skorzystać. Reszta spółek bez zmian. BioMaxima i Plasma są bardzo bliskie opuszczenia portfela. Oprócz Organic Farma Zdrowia obserwuję jeszcze: Vedia, ProxyAD, BioErg i Blirt. Na GPW jest drogo, ale New Connect żądzi się swoimi prawami i tu nie boję się kupować.

Certyfikaty strukturyzowane

RCSDXA0412 ciągle są jedynymi certyfikatami, jakie posiadam. W kwietniu ten stan rzeczy pewnie się nie zmieni, choć nie wykluczam, że się ich pozbędę.

Fundusze inwestycyjne

Nuuuuda. Zarabiam, choć powoli. Nic ciekawego się nie dzieje. Jedyna warta uwagi rzecz, to to, że Idea Obligacje w końcu zaczął szybciej rosnąć. To dobrze, bo w tym funduszu ulokowałem całkiem sporo kapitału.Waluty

Znów zgłosił się do mnie kolega, który pilnie potrzebował złotówek, a euro sprzedał mi w baaardzo atrakcyjnej cenie. Żeby nie zaciemniać obrazu, zaksięgowałem kupno po kursie NBP, ale w rzeczywistości transakcja jest dużo korzystniejsza. Za 2 dni kończy mi się lokata jednodniowa w Alior Banku. Zamierzam całość ulokować na kolejnej lokacie.

Gotówka

Portfel kąpie się w pieniądzu. Gotówka zajmuje już ponad 40 % portfela. W nabliższym czasie pewnie niewiele się tu zmieni. Moje życie tak naprawdę wciąż wisi na włosku i nigdy nie wiadomo, czy gotówka nie będzie potrzebna na jego ratowanie. Nie martwcie się – nie poddaje się i zamierzam zostać z Wami jeszcze dłuuuugo.

13 komentarzy:

 1. No no, gratuluję zysków, szczególnie na Orle (mój znajomy pracuje w tej spółce;) też miałem Kredyt Inkaso ale zysk pochłonęła strata na O2O.

  Powodzenia w kwietniu:)

  OdpowiedzUsuń
 2. A co sądzisz o spółce Foreveren z NC?

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że dysponujesz sporą ilością gotówki w portfelu. Rozumiem, że większość z tych pieniędzy trzymasz na jakiś rachunkach oszczędnościowych, np. w Polbanku?

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Robert

  Pozdrowienia dla "współ-akcjonariusza" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Anonimowy


  Forever Entertainment SA to w skrócie producent gier. Tak naprawdę Forever dopiero ma być producentem gier. Jak na razie Forever jest start upem, który ma ambicje, ale jeszcze żadnych osiągnięć. Branża, w której działa, jest ostatnio bardzo modna. Wystarczy tylko spojrzeć na wyceny Optimusa, City Interactive z rynku głównego czy Nicolas Games i 11Bit Studios z New Connect. Cała branża producentów gier jest wyceniana bajecznie wysoko, więc nie dziwi mnie debiut na giełdzie Forever. Chcą po prostu wykorzystać chwilową modę i zebrać jak najwięcej kapitału.

  Co do wyceny... no cóż. Nie ma czego wyceniać. Spółka osiągnęła dopiero 5 tys. zł przychodów ze sprzedaży! Analiza fundamentalna spółki na tym etapie rozwoju jest bezcelowa. Rynek na tę chwilę wycenia spółkę na 4,2 mln zł. Tyle wynosi obecna kapitalizacja. Dużo? Mało? Okazja to to nie jest.

  Skoro nie da się wycenić spółki fundamentalnie, to zróbmy to specyfikę rynku New Connect. Gracze (spekulanci) lubują się w „dmuchaniu balonów”. Wybierają sobie właśnie takie spółki, które ciężko wycenić i starają się zarabiać na wahaniach kursu. Forever jest na giełdzie dopiero od dwóch miesięcy, ale już kilka razy był „na widłach”.

  Jaka jest moja ocena? Długoterminowo bym w tę spółkę nie zainwestował. Ryzyko mnie przerasta. Ewentualnie niedużym kapitałem można poszukać „wideł” czyli postarać się zarobić kilka procent dzięki wahaniom kursu. Nie zainwestuję w Forever Entertainment do czasu, gdy nie pochwalą się konkretnymi osiągnięciami. Z drugiej strony wtedy może być już za późno...

  OdpowiedzUsuń
 6. @ DrogaDoWłasnegoM

  Gotówki mam faktycznie sporo. Nie ulokowałem jej na żadnym koncie oszczędnościowym. Po pierwsze oprocentowanie jest zbyt niskie, a po drugie nie chcę dać zarobić bankom.

  Co w takim razie dzieje się z gotówką? Gotówka jest na rachunku maklerskim w Alior Banku. Szukam dołków na giełdzie, więc praktycznie cała gotówka to zlecenia na akcje spółek z ceną wykonanie niższą o kilka / kilkanaście procent od wyceny rynkowej.

  Między innymi w ten sposób rozpoczęła się moja inwestycja w Invest - Remex. Ktoś sprzedawał duży pakiet i zbił kurs o dodatkowe kilka procent. Tym sposobem zrealizowało się moje zlecenie. Inwestuję długoterminowo, więc staram się kupować jak najtaniej. Szukam niedowartościowania. Zysk wg mnie będzie wyższy niż ten z konta oszczędnościowego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na NewConnect doszedł jeszcze jeden czynnik ryzyka. Nadmierna liczba spółek. To już jest lekkie szaleństwo - zdaje się 220 spółek. Zabija się w ten sposób płynność.

  OdpowiedzUsuń
 8. @ ZP

  Racja. Ostatnio na New Connect debiutują takie spółki, że aż się za głowę złapałem. Miał to być rynek spółek innowacyjnych a mamy już mleczarnię, pizzerię i od niedawna... sklep z fajkami.

  Ja nie zamierzam narzekać. Ilość spółek mnie nie przeraża. W końcu mam w czym wybierać. Gorzej z jakością spółek.

  Jeszcze jedna rzecz. Na New Connect coraz śmielej zaglądają fundusze. Dla przykładu w akcjonariacie niedawnego debiutanta spółki Blirt są 2 fundusze, w tym jeden z pakietem powyżej 5 %. Inny przykład to GPFG (czyli norweski fundusz emerytalny), który ma w portfelu spółkę Pharmena.

  Miejmy nadzieję, że wraz ze wzrostem ilości spółek na New Connect zawita większy kapitał.

  OdpowiedzUsuń
 9. Aż miło patrzeć na to jak innym się udaje powiększać portfel. Sam co prawda muszę się nieco wyedukować w kwestii gry na giełdzie, jednak coraz bardziej mnie to zaczyna pociągać i być może za jakiś czas się zdecyduję na wejście w to ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. To jeszcze nic, w ostatnim czasie zadebiutowała tam spółka produkująca opakowania tekturowe od 1988 r. Jedyna innowacja to taka, że przenieśli siedzibę przed debiutem z miasta powiatowego do stolycy. HEhe

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Kuba

  Przestrzegam! To, że mi udaje się zwiększać stan portfela, to nie znaczy, że gra na giełdzie jest łatwa. Pamiętaj o tym, że na giełdzie można też stracić. Od wiedzy ważniejszy jest charakter. Być może giełda nie jest dla Ciebie? Zastanów się jeszcze raz, czy na pewno chcesz inwestować samodzielnie. Rozpoczynanie przygody z giełdą na szczycie hossy często okazuje się bolesne. Jeśli jednak zdecydujesz się, to życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. @ Inwestycje na emeryturę

  Chodzi Ci o Sco-Pak? Jak dla mnie, to spółka nie wygląda źle. Kapitalizacja ok. 150 mln zł mówi sama za siebie. Sco-Pak obiecuje całkiem wysokie zyski - zobaczymy, czy zrealizują te prognozy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ok. wiem, to pierwsza spółka z mojego miasta:))

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...