poniedziałek, 13 grudnia 2010

BIK - pytania i odpowiedzi

Ostatnio sprawdziłem słowa kluczowe, dzięki którym czytelnicy trafiają na bloga Ynwestycje. Okazało się, że bardzo wiele osób szuka tu informacji o BIK.


Postanowiłem umieścić w tym poście odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat BIK-u. Myślę, że przydadzą się, żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości.

"bik opóźnienia do 30 dni"

BIK nie odnotowuje opóźnień krótszych niż 30 dni. Jeśli ktoś spóźnił się z ratą o kilka dni, to niech się nie przejmuje. Ale tutaj uwaga! Przy opóźnieniach kilkudniowych bank nalicza odsetki karne. W takim przypadku należy doliczyć je spłacając ratę. W BIK-u odnotowywane są opóźnienia powyżej 30 dni bez względu na kwotę, więc za niewielką niedopłatę raty można zarobić niekorzystny wpis.

"bank nie chce usunąć moich danych z biku"

W celu usunięcia niekorzystnego wpisu z BIK należy się zgłosić do banku, który tego wpisu dokonał. Najlepiej złożyć pisemną reklamację z żądaniem usunięcia niekorzystnego wpisu. Bank ma prawo takie żądanie odrzucić - taka decyzja zależy już od banku i od relacji, które chce utrzymać z danym klientem.

"bank straszy że wpisze do biku"

Prawie wszystkie banki wysyłają informacje o spłacie kredytów do BIK-u, więc to żadna groźba. Poza tym każda osoba, która zaciąga kredyt z zamiarem jego spłaty, powinna cieszyć się, że pozytywna historia spłaty zostanie zapisana w BIK-u. Jeśli natomiast w trakcie spłaty kredytu powinie nam się noga, to lepiej zawczasu napisać do banku wniosek o restrukturyzację (prolongata, zmniejszenie raty, zmiana terminu spłaty) niż dopuszczać do opóźnień w spłacie.

"banki liberalnie patrzą na bik"

Osobiście pod tym stwierdzeniem bym się podpisał. W większości przypadków banki udzielają kredytów osobom, które nawet kilkukrotnie miały opóźnienia powyżej 30 dni. Szczególnie liberalnie sprawdzana jest historia kredytowa w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. Nawet wielokrotne opóźnienia powyżej 30 dni nie przekreślają naszych szans na taki kredyt, ale to już zależy od tego, w którym banku chcemy zaciągnąć kredyt.

"banki nie zwracają uwagi na bik"

Mogę zapewnić, że banki zwracają uwagę na BIK. Ostatnio nawet zwracają jeszcze bardziej, bo mają całą masę kredytów, które się nie spłacają i nie mogę sobie pozwolić na jeszcze większe ryzyko.

"bik co ile aktualizacja"

Banki powinny aktualizować informacje w BIK-u co miesiąc. Nierzadko zdarzają się jednak nawet kilkumiesięczne opóźnienia. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy spłaciliśmy kredyt, a bank nie wysłał jeszcze takiej informacji do BIK-u. Przysparza to kłopotów osobom, które chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny spłacają na szybko kredyty gotówkowe i karty kredytowe w innych bankach. W takim przypadku konieczne może być dostarczenie potwierdzenia spłaty kredytu lub nawet opinii banku o jego spłacie.

"bik czemu negatywna"

Decyzja negatywna w sprawie przyznania kredytu z powodu BIK-u może być negatywna z dwóch powodów. Albo historia kredytowa w BIK-u jest niekorzystna albo wcale jej nie ma. Szczególnie w przypadku kredytu hipotecznego bank może odmówić udzielenia kredytu osobie, która nie posiada minimum 6-miesięcznej historii kredytowej.

"bik czy widać tam wysokość raty kredytu", "czy w bik jest informacja ile do spłaty"

Tak. Wysokość łącznego salda kredytu, pozostałego salda i wysokość raty. Ponadto widoczna jest też historia spłat wszystkich rat po kolei.

"bik ile lat"

BIK przechowuje historię kredytową przez 5 lat. Niekorzystne wpisy w BIK-u mogą skutkować brakiem możliwości zaciągnięcia jakiegokolwiek kredytu przez ten czas. Oznacza to de facto wykluczenia z życia finansowego przez 5 lat.

"bik który raport wybrać"

W większości przypadków wystarczy bezpłatny raport standard. Pozostałe raporty są płatne i raczej rzadziej stosowane. Opis wszystkich rodzajów raportów znajduje się na stronie www.bik.pl w zakładce klient indywidualny.

"brak historii w bik", "czysty bik"

Brak historii w BIK-u jest faktycznie problemem. Banki mogą nie chcieć udzielić kredytu (zwłaszcza hipotecznego) osobie, która nie ma historii spłat. W takim przypadku polecam wziąć żelazko na raty 0% w markecie. Inny sposób to karta kredytowa. Ja korzystam z karty kredytowej i spłacam ją zawsze w okresie bezodsetkowym. Nic mnie to nie kosztuje, a historia w BIK-u sama się buduje.

"czy można usunąć wpis z bik kredytu jeszcze spłacanego"

Obawiam się, że to nie jest możliwe.

"czy tauron wpisuje do biku?", "niezapłacone rachunki bik"

Nie. W BIK-u są tylko informacje o kredytach banków i ewentualnie SKOK-ów. Pytanie tylko, czy kredyt to dobry pomysł w przypadku, kiedy już teraz nie radzimy sobie ze spłatą zobowiązań?

"czy zadłużenie z tytułu karty kredytowej widać w bik"

Tak i nie. Kredyt na karcie to też kredyt, więc również jest w BIK-u. Spotkałem się jednak z przypadkiem co najmniej jednego banku, który do BIK-u wysyła informacje o kredytach, ale o kartach kredytowych już nie.

"jak doradcy finansowi logują sie do bik"

Doradcy finansowi wcale nie logują się do BIK-u. To oczywiście zależy od systemu w danym banku, ale  zazwyczaj informacja o zobowiązaniach w BIK-u pojawia się automatycznie w jednym z etapów scoringu kredytowego. Do BIK-u logują się analitycy w centralach banków. BIK to prosta i całkiem przyjemna w obsłudze aplikacja, która po wpisaniu podstawowych informacji danego kredytobiorcy wypluwa opasły raport BIK, który analityk może przeglądnąć czy nawet wydrukować.

"jaki bank udzieli kredytu jestem w bik"

Sama obecność w BIK-u to nic złego. Jeśli spłacaliśmy wszystkie kredyty terminowo, to BIK na pewno nie będzie przeszkodą w zaciągnięciu kredytu. Ba! Może nam tylko pomóc. W przypadku niekorzystnych wpisów w raporcie BIK-u może być ciężko zaciągnąć kredyt w jakimkolwiek banku.

"jestem w biku chcę otworzyć konto", "rachunek maklerski a bik"

Otwarcie konta czy rachunku maklerskiego ma się nijak do BIK-u. Problem może się pojawić dopiero wtedy, gdy będziemy chcieli zaciągnąć kredyt odnawialny w koncie lub linię kredytową w rachunku maklerskim.

Mam nadzieję, że  pomogłem. Jeśli pojawią się dodatkowe pytania, to proszę odzywać się w komentarzach.

13 komentarzy:

 1. Coś dzisiaj zła passa.
  BIK odnotowywuje opóźnienia krótsze niż 30 dni. Pojawia się wtedy wpis, że zależność wynosi od 1-30 dni. Osobiście nigdy na oczy nie widziałem raportu z opóźnieniami, ale z tego wpisu jak najbardziej wynika, że coś takiego jest możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem to Maciej Samcik się nie popisał, a ja mam rację. Opóźnienie, o którym mowa w artykule to nie 1-30 dni tylko 0-30 dni. To jest wpis pozytywny, a nie negatywny.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ynwestor
  sam nie wiem, u Samcika:
  Wpis w BIK zawiera informację, że zaległość wynosi od 1 do 30 dni.
  u Ciebie:
  BIK nie odnotowuje opóźnień krótszych niż 30 dni

  I z tego co jest napisane na tym forum w BIK są odnotowane opóźnienie krótsze niż 30 dni.

  OdpowiedzUsuń
 4. @ynwestor
  sam nie wiem, u Samcika:
  Wpis w BIK zawiera informację, że zaległość wynosi od 1 do 30 dni.
  u Ciebie:
  BIK nie odnotowuje opóźnień krótszych niż 30 dni

  I z tego co jest napisane na tym forum w BIK są odnotowane opóźnienie
  krótsze niż 30 dni.

  Link do forum

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Marek

  0-30 dni to wpis pozytywny reprezentowany przez cyferkę "0". Nie ma lepszego wpisu. Dla banku z punktu widzenia historii spłat nie ma znaczenia, czy ktoś w historii spłat spóźniał się o kilka czy dwadzieścia kilka dni, bo to żadne opóźnienia.

  Ze swojej praktyki mogę powiedzieć, że nawet cyferki "1" czyli opóźnienia 31-90 dni nie są często przeszkodą. Widziałem całą masę kredytów udzielonych dla osób z takimi wpisami w raporcie BIK.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Marek

  Jeszcze a propos wpisu na forum, do którego wkleiłeś link. W BIK są takie przedziały opóźnień:

  0-30 dni
  31-90 dni
  91-180 dni

  Forumowicz miał historię z opóźnieniami powyżej 91 dni przez co miał problemy z zaciągnięciem kolejnego kredytu. Przyczyna jest taka, że dla kredytów z takim opóźnieniem bank ma obowiązek zawiązania rezerwy na wypadek, gdyby kredyt się nie spłacił. (Granica to chyba 90 dni, ale nie jestem pewien.) Żaden bank nie chce w takim wypadku udzielić kredytu, bo nie uważają to za zbyt ryzykowne i panicznie boją się rezerw.

  OdpowiedzUsuń
 7. @ynwestor
  dzięki za wytłumaczenie. Aczkolwiek ten zapis zaległość 0-30 dni to takie nielogiczne. Co to znaczy że zaległość wynosi 0 dni? Nie ma zaległości? Rata została spłacone po zamknięciu banku czy kurna co?

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Marek

  0-30 dni znaczy, że rata została spłacona w terminie.

  OdpowiedzUsuń
 9. hmmm, a gdzie na stronie bik.pl jest mozliwośc zrobienia raportu standard, bo ja tam tylko raport plus widze... ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tego, co widzę, to raport STANDARD nazwali Informacja Ustawowa. Przewodnik, jak go otrzymać jest pod tym linkiem: https://rk.bik.pl/src/prolog.aspx?TYP=STANDARD

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy po usunięciu mnie z bazy BIK nadal moje dane będą widoczne w pamięci Google Cache? Czy nadal będę widniał jako nieuczciwy kredytobiorca, mimo iż uregulowałem swoje długi? Jak to się ma w kwestii prywatności danych? Są one tak po prostu publicznie dostępne?

  OdpowiedzUsuń
 12. @ Gotówkowiec

  Do danych z BIK-u wgląd mają praktycznie wyłącznie banki, które generują raport historii kredytowej danej osoby. Historia spłat widnieje przez 5 lat po spłacie zobowiązania - również historia negatywna. Raport o swojej historii można otrzymać w formie listownej, więc cache przeglądarki internetowej nie ma tu żadnego związku.

  OdpowiedzUsuń
 13. Warto mieć pieniądze na mieszkanie. Serdecznie polecam mieszkania na sprzedarz jeśli już zdobędziecie kredyt. Moim zdaniem warto, bo jest to naprawdę istna rewelacja. Tego rodzaju oferty są nie do podrobienia!

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...