poniedziałek, 1 listopada 2010

Podsumowanie października 2010

Ależ ten czas szybko leci! Październik za nami. Rzućmy okiem, jak szły inwestycje w tym miesiącu.

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 8 318 zł

Wartość razem: 8 937,12 zł

Akcje: 1 334,70 zł
K2 Internet 30 akcji 450 zł
Kredyt Inkaso 30 akcji 434,70 zł
Zremb Chojnice 450 akcji 450 zł

Akcje New Connect: 1 679,70 zł
BioMaxima 35 akcji 301 zł
Ekopol Górnośląski 60 akcji 289,20 zł
Organic Farma Zdrowia 30 akcji 329,70 zł
Plasma System 20 akcji 267,80 zł
Tro Media 400 akcji 492 zł

Certyfikaty strukturyzowane: 472,54 zł
RCSDXA0412 2 certyfikaty 472,54 zł

Fundusze inwestycyjne: 2 032,06 zł
UniDolar Obligacje 600 zł
Pko Skarbowy 306,83 zł
UniKorona Pieniężny 305,98 zł
UniObligacje Nowa Europa 305,32 zł
Idea Obligacje 513,93 zł

Waluty: 799,04 zł
200,26 euro

Gotówka: 2 619,08 zł
W październiku portfel inwestycyjny powiększył się aż o 1 138 zł. Teraz nie stać mnie już na taką dopłatę, więc dokładam kolejne 350 zł.

Akcje

Tu jestem naprawdę zadowolony! Pozbyłem się Stalexportu (- 41,2 zł/- 11,5 %) i zostawiłem w portfelu 3 spółki, które zgodnie zyskują. Wszystkie z nich opublikują raporty za III Q w listopadzie i mam nadzieję, że się nie zawiodą. Na tych poziomach Wig-u nie zamierzam dokupować kolejnych akcji na giełdzie, bo spółki wyceniane są już naprawdę drogo.

Akcje New Connect

Tutaj niestety tracę i to dość wyraźnie. Nad kreską jest już tylko Organic Farma Zdrowia. Dodatkowo Ekopol i BioMaxima opublikowały już raporty za III Q i nie zachwyciły. Szczególnie Ekopol rozczarował. W październiku dokupiłem akcje spółki Tro Media. Tro Media zajmuje się szeroko pojętą reklamą internetową, prowadzi portale internetowe i zamierza zająć się reklamą w nawigacjach samochodowych. Spółka jest bardzo rentowna i chciałbym sporo na niej zarobić w długim terminie. Sprzedawać na New Connect nie zamierzam, bo w te spółki zainwestowałem długoterminowo, ale mogłoby być lepiej. Zakupów na New Connect nie planuję, choć obserwuję Polmed i Invert-Remex.


Certyfikaty strukturyzowane

Certyfikaty RCSDXA0412 tracą już ponad 13 %. Bardzo poważnie rozważam sprzedaż tych walorów. Zraziłem się przez to do certyfikatów strukturyzowanych i kolejnych zakupów na tę chwilę nie planuję. Poza tym w moim portfelu jest już dość walut i nie zamierzam zwiększać ryzyka walutowego.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze, jak to fundusze. Większych fluktuacji nie ma. Powoli rosną. UniDolar Obligacje wrócił do normy - dolar chyba przestał spadać. W listopadzie pewnie mój stan posiadania w funduszach się powiększy. Bardzo chętnie chciałbym usłyszeć propozycje konkretnych funduszy od czytelników.
Waluty

W październiku w portfelu pojawiło się 200 €. Kolega pilnie potrzebował pieniędzy i sprzedał mi 200 € za półdarmo. W portfelu tę kwotę zaksięgowałem po aktualnym kursie NBP (wtedy to było 3,94 zł), ale w rzeczywistości jestem sporo na plusie. Euro ulokowałem na półrocznej lokacie z kapitalizacją jednodniową w Alior Banku. Kolejnych zakupów na razie nie przewiduję, ale za kilka miesięcy chciałbym kupić inną walutę. Może CHF? Albo GBP?

Gotówka

2 000 zł zostawiam jako fundusz bezpieczeństwa. Na zakupy w listopadzie mam ok. 600 zł.

Na koniec mam krótki apel do czytelników. Zachęcam do większej ilości komentarzy! Prowadzę tego bloga głównie po to, by rozmawiać o inwestycjach. Ucieszę się, gdy będziecie radzić mi w co i jak inwestować. Wspólnymi siłami na pewno zyskamy więcej.

7 komentarzy:

 1. hej, ogólnie dobrze że do przodu, ale certyfikaty strukturyzowane zostawiłbym w spokoju. Kiedyś też się z nimi bawiłem, ale stwierdziłem, że to bez sensu - zależność od kursu euro i instrumentu bazowego to za dużo w jednym. Poza tym masz shorta na Daxa i może Ciebie jeszcze mocniej pojechać, jak Stany pójdą wyżej, a i tak masz już 13% straty na tym.

  Poza tym ciekawie zdywersyfikowany portfel. Powodzenia w listopadzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ wolfe

  Gdy giełdy pójdą w dół, to euro pewnie wzrośnie. Wtedy mógłbym podwójnie zarobić na tych certyfikatach. Radzisz sprzedawać je już teraz czy np. ustawić SL na 15 % czy 20 %?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym zostawił te certyfikaty, w przypadku nagłej zmiany trendu - niwelujesz straty

  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka dni temu 30 euro mi wymieniali po 3,79zł. Wątpię by było tyle warte chyba, że w jakimś walutomacie.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ tomekjot

  No to mamy 1:1. Wciąż nie wiem, czy sprzedawać, czy trzymać. Jako, że unikam gwałtownych ruchów, to póki co nie sprzedaję. Czekam jednak na dalsze komentarze w tej sprawie.

  @ Marcin

  Euro księguję po kursie NBP. Wiadomo, że nie da się po takim kursie wymienić, ale wartość nabywcza jest właśnie taka.

  OdpowiedzUsuń
 6. @tomekjot
  za wiele nie zniweluje, bo ma raptem 2 certyfikaty, a dużo więcej innych pozycji

  @ynwestor
  co do certyfikatów to rób jak uważasz. Nie jest to za duża pozycja i ma minimalny wpływ na portfel. Piszesz, że możesz podwójnie zarobić gdy giełdy i euro pójdą we właściwym kierunku. Zgoda, ale jak coś pójdzie nie tak, to możesz podwójnie stracić. Teraz tego tak nie odczujesz, ale jak będziesz miał większy portfel i więcej certyfikatów, to może to zaboleć.

  OdpowiedzUsuń
 7. @ wolfe

  Masz rację. Co innego stracić 13 % z 10 tysięcy, a co innego 13 % z 10 milionów :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...