niedziela, 21 listopada 2010

Czy spółki z Wig 20 naprawdę poprawiły zyski?

Spodobał mi się wpis na zaprzyjaźnionej stronie casher.pl dotyczący zysków spółek z indeksu Wig 20. Autor pisze, że aż 14 spółek poprawiło zysk netto, a tylko 2 wykazały stratę netto (Telekomunikacja Polska i Bioton). Generalnie wyszło, że w sumie spółki zarobiły o 540 mln zł więcej niż przed rokiem. Tabelka wygląda w ten sposób:

źródło: www.casher.pl na podstawie raportów finansowych

Kawał dobrej roboty! Postanowiłem zweryfikować rzetelność raportów spółek i sprawdzić, czy zaraportowane zyski są realne. Porównam zysk netto i przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. Zysk netto to księgowo wyliczony wynik finansowy. Ja pokażę, ile faktycznie gotówki generowanej z podstawowej działalności operacyjnej przybyło w tych spółkach. W skrócie znaczy to tyle, ile spółki REALNIE zarabiają na swoim biznesie.

W tabelce wyliczyłem, ile wynosiły przepływy pieniężne (czyli innymi słowy cash flow) z działalności operacyjnej. Oto, jakie wyniki uzyskałem.


Jak się okazuje biznes spółek z Wig 20 w 3Q ma się świetnie! Ograniczając się tylko do podstawowej działalności do kas spółek wpłynęło 11,55 mld zł czystej gotówki! Jest to aż o 51,8 % / 3,9 mld zł więcej niż przed rokiem.

Analiza przepływów pieniężnych ma jedną wielką zaletę i jedną wadę. Skoro mamy dane w tabelach to przeanalizujmy je na przykładzie.

Zaleta analizy przepływów pieniężnych

Największym plusem jest to, że cash flow nie da się oszukać. Rachunek przepływów pieniężnych po prostu analizuje, ile gotówki było w kasie na początku i ile jest na końcu badanego okresu. Dzięki temu analiza jest rzetelna. Eliminuje ona przede wszystkim machlojki spółek, które uciekają się do takich sztuczek jak przeszacowywanie wartości nieruchomości czy zapasów albo zawiązywanie i rozwiązywanie rezerw. W przypadku takich zdarzeń wartość zysku netto może całkowicie zaburzać obraz spółki.

Przykład

Telekomunikacja Polska SA to bardzo znana i dochodowa spółka. Do niedawna była monopolistą na rynku i do dnia dzisiejszego czerpie z tego zyski. Jakież musiało być zdziwienie akcjonariuszy, kiedy "Tepsa" zaraportowała aż 720 mln zł straty netto. Czyżby biznes się załamał? Przepływy pieniężne tego absolutnie nie potwierdzają. Cash flow z działalności operacyjnej wyniósł przyzwoite 1,278 mld zł (na plusie). Okazuje się, że w strata netto spowodowana jest tym, że Telekomunikacja Polska zawiązała rezerwę w wysokości ok. 2,2 mld zł, z czego ok. 1,1 mld zł przypada właśnie na 3Q 2010 r. Jeśli ktoś tego nie wie i patrzy tylko na zysk netto, to może się nieźle przejechać na inwestycji.

Wada analizy przepływów pieniężnych

Co by tu nie mówić, to analiza przepływów na jedną poważną wadę. Cash flow ma ograniczone zastosowanie. Przepływy pieniężne można badać wyłącznie w przypadku branż, które mają usystematyzowaną gospodarkę pieniężną. Innymi słowy chodzi o takie rynki, które produkują / handlują i w niedługim czasie otrzymują za to zapłatę.

Przykład

Sztandarowym przykładem branży, która kompletnie nie nadaje się do analizy przepływów gotówkowych są stocznie. Działają one w ten sposób, że proces produkcji statku trwa nawet kilka lat i dopiero po tym czasie firma dostaje zapłatę. Wśród spółek Wig 20 jest też kilka spółek, którym nie warto badać cash flow. Mam tu na myśli głównie całą branżę finansową łącznie z bankami i ubezpieczycielami. Weźmy jako przykład PZU. PZU jest towarzystwem ubezpieczeniowym. Działają one w ten sposób, że ciągle pobierają od klientów składki na ubezpieczenia. Z tych składek wypłacane są po dłuższym czasie odszkodowania. Całkowicie zaburza to gospodarkę pieniędzmi w kasie i sprawia, że analiza cash flow jest niemożliwa.

Przy okazji polecam stronę www.casher.pl

7 komentarzy:

 1. Świetny pomysł :) Szczególnie, że rzetelnie opisałeś również wady takiego porównywania wyników.

  O ile zyskiem netto kreatywny księgowy spokojnie może "zarządzać", to manipulowanie przy przepływach nie jest już takie proste.

  Są wady i są zalety obu sposobów. W komplecie wyglądają zdecydowanie lepiej ;)

  PS Tepsa nie zawiązała w tym kwartale całej rezerwy - zwiększyła ją o 1,1 mld złotych.

  OdpowiedzUsuń
 2. @ casher.pl

  "Zarządzanie" zyskiem - świetnie to nazwałeś :) Cieszę się, że wpis Ci się podoba. Lubię czasem powymieniać poglądy i jestem rad, że mój Ci się spodobał :) Pozdrawiam
  Ps. Tepsa to faktycznie moje niedopatrzenie. Poprawiłem już w tekście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem ekspertem ale wydaje mi się, że cash flow warto rozpatrywać dogłębniej uwzględniając 3 aspekty działalności czyli:
  - cashflow finansowy
  - cashflow operacyjny
  - cashflow inwestycyjny
  Nie wiem czy takie dane są łatwo dostępne. Na pewno dają lepszy obraz kondycji spółki, z uwzględnieniem jej charakteru.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że warto rozpatrywać każdy z aspektów, bo tylko razem tworzą komplet danych o przepływach pieniężnych, a co za tym idzie dają lepszy obraz sytuacji danej spółki.

  Problem polega na tym, że im bardziej się wgłębiasz, tym więcej wchodzi w grę aspektów i coraz trudniej zestawić ze sobą wyniki.

  Dlatego porównując wiele spółek - robisz to pod kątem max kilku wybranych mierników. Analizując jedną spółkę - starasz się zwrócić uwagę na każdy aspekt jej działalności.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Behemot

  Masz rację. Ja jednak ograniczyłem się do cash flow operacyjnego, bo chciałem przekonać się, jak dobrze idzie podstawowa działalność spółek. Nie bardzo interesowały mnie tu kredyty czy inwestycje. Zaciemniają mi obraz i nic więcej.

  Zgadzam się tu z casher.pl. Jeśli analizujemy konkretną spółkę, to warto skupić się na większej ilości wskaźników. Badając cały indeks byłoby za dużo roboty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super artykuł!... cały blog zresztą też.
  Odkryłem go niedawno i wolnych chwilach czytam całe archiwum:)
  Jako że próbuję prowadzić bloga o pokrewnej tematyce, pozwoliłem sobie podlinkować Twoją stronę na mojej.
  Jeszcze raz gratuluję pomysłu na blog i realizacji, pozdrawiam i życzę udanych inwestycji!

  OdpowiedzUsuń
 7. @ Analiza fundamentalna

  Również pozdrawiam kolegę po fachu :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...