środa, 1 września 2010

Podsumowanie sierpnia 2010

Sierpień już za nami, a przed nami podsumowanie mojego portfela inwestycyjnego w sierpniu 2010.

Kapitał początkowy: 1 500 zł (wrzesień 2009 r.)
Zainwestowany kapitał: 6 830 zł

Wartość razem: 7 499,05 zł

Akcje: 1 162,20 zł
K2 Internet 30 akcji 419,70 zł
Kredyt Inkaso 30 akcji 392,70 zł
Stalexport Autostrady 220 akcji 349,80 zł

Akcje New Connect: 895,10 zł
Ekopol Górnośląski 60 akcji 309,60 zł
Organic Farma Zdrowia 30 akcji 298,50 zł
Plasma System 20 akcji 287 zł

Certyfikaty strukturyzowane: 533,12 zł
RCSDXA0412 2 certyfikaty 533,12 zł

Fundusze inwestycyjne: 2 048,80 zł
UniDolar Obligacje 629,79 zł
Pko Skarbowy 304,84 zł
UniKorona Pieniężny 303,03 zł
UniObligacje Nowa Europa 300,73 zł
Idea Obligacje 510,41 zł

Gotówka: 2 859,83 zł

stan finansów inwestora

Sierpień okazał się kolejnym miesiącem, w którym zaliczyłem kolejny równy wzrost wartości portfela inwestycyjnego. Z tej okazji do portfela dołożyłem dziś 303,55 zł kolejnych oszczędności. Postanowiłem zaokrąglić trochę kwotę zainwestowanego kapitału do pełnych dziesiątek złotych. Teraz nie będą już mieszać się nam drobne grosze, a my będziemy mogli skupić się na inwestowaniu.

Akcje

Na giełdach wciąż posucha. Indeksy nie widzą, w którą stronę iść, więc spadają. Na szczęście spadki są niewielkie, a  akcje moich spółek rosną. Aktualnie w portfelu mam akcje 3 spółek: Stalexport Autostrady, Kredyt Inkaso i sierpniowej nowości K2 Internet. Jest to malutka spółka  branży marketingu internetowego. Zainwestowałem w nią po publikacji bardzo dobrego raportu okresowego. K2 Internet jest mocna fundamentalnie, zyskowna i generuje dodatni cashflow operacyjny ciągle inwestując. Z ciekawostek warto powiedzieć, że K2 Internet wybrała właśnie kontakt dla MTV - będzie promować nową ramówkę. Podobają mi się spółki, w które inwestuję i zamierzam je trzymać jeszcze przez kilka miesięcy. Na giełdzie zakończył się właśnie sezon raportów kwartalnych. Kilka spółek pokazało bardzo dobre wyniki. Wyróżnić tu można np. Będzin i Aplisens. Obie są teraz na mojej short liście.

giełda wig wykres sierpień
źródło: www.money.pl

Akcje New Connect

W trakcie miesiąca kupiłem akcje spółki Ekopol, na której jak na razie tracę. Nie psuje mi to jednak humoru, bo w ramach prywatnego funduszu emerytalnego zamierzam długoterminowo inwestować na New Connect. Wierzę w swoje spółki i mam nadzieję, że na Ekopolu zarobię szczególnie dużo. W trakcie sierpnia starałem się dokupić akcje kolejnych spółek New Connect, ale nie wyszło. Zawiodła płynność, która na tym rynku poraża. Moje typy to telekomunikacyjna Telestrada i najbezpieczniejsza spółka New Connect czyli InteliWise.

Certfyfikaty strukturyzowane

Nic się tu nie zmienia. Kurs akcji nie zachęca mnie do zakupów, a obecnych certyfikatów RCSDXA0412 nie chcę się jeszcze pozbywać.

struktura inwestycji inwestora


Fundusze Inwestycyjne

Moje fundusze powoli zyskują. PKO Skarbowy, UniKorona Pieniężny i Idea Obligacje stabilnie zyskują, co mnie cieszy. Co innego UniDolar Obligacje i UniObligacje Nowa Europa. Dla odmiany te fundusze wahają się w te i nazad. Cały portfel funduszy co miesiąc jest na niewielkim plusie i oby tak dalej.

Gotówka

Chcę zawsze mieć 2 000 zł funduszu bezpieczeństwa w gotówce na wszelki wypadek. Pozostałą część mogę przeznaczyć na inwestycje, ale to już zależy od rozwoju sytuacji na giełdzie.

11 komentarzy:

 1. Ja tez jeszcze caly czas trzymam RCSDXA0412 w portfelu, bo nie wiem czy obecne odbicie to tylko korekta trendu spadkowego, czy juz faktycznie wracamy na sciezke hossy. UniObligacje N.E. doprowadzaly mnie do szlu, to zyskujac troche, to znowu tracac, jak na kolejce gorskiej - przy pierwszej nadazajacej sie okazji wywalilem z portfela.

  Sa jakies spolki z New Connect, ktore teraz obserwujesz ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Niełatwo wyjść teraz na plus. Wig20 praktycznie od początku roku nie może na dobre odbić się od 2400...

  Moje fundusze inwestycyjne trochę potraciły w sierpniu, ale nie ma tragedii. Liczę, że po wakacjach coś się w końcu ruszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Domowybank

  RCSDXA0412 ma jeden plus. W razie spadków na giełdach złotówka też traci. Na tym certyfikacie zyskujemy wtedy podwójnie. UniObligacje N.E. to moja kolejna forma dywersyfikacji. Dzięki tym aktywom spadki mi nie straszne. Dlatego nie pozbyłem się ich, choć zachowują się na razie słabo.

  We wrześniu chyba odpuszczę sobie New Connect. Trochę mnie jednak korci. Ze spółek oprócz Telestrady i InteliWise można wyróżnić jeszcze Zakupy.com. Próbowałem kupić, ale mi odjechała. Ciekawi mnie też spółka S4E, która wg mnie jest skrajnie niedowartościowana. Przeczytałem wszystkie jej raporty po kilka razy i nie wiem, dlaczego rynek tak bardzo jej nie lubi. Wg mnie powinna kosztować 2 x więcej. Próbowałem kilka razy kupić tę spółkę, ale zlecenia nie weszły - spółka jest wyjątkowo niepłynna.

  @ Ksob

  Widzę, że reaktywowałeś bloga :)

  Co do konsolidacji, to masz rację. Kiszonka straszna na rynkach, że zarobić się nie da. Możesz masz jakiś pomysł na zysk? Surowce jakieś? Jakby coś Ci się rzuciło, to daj znać, bo ja z surowców to cienki jestem :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Naiwnie liczę, że ta stagnacja to tylko chwila oddechu przed kolejnymi wzrostami. W gruncie rzeczy to i tak lepsza sytuacja niż gwałtowna korekta, a potem gwałtowne wzrosty.

  Licząc, że po wakacjach będzie więcej ruchu (w górę) zainwestowałem trochę w fundusze akcji, ze szczególnym uwzględnieniem tych inwestujących w średnie i małe spółki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nikt nie wie, w którą stronę ruszy giełda. Nawet, gdybym wiedział, że ruszy w górę, to i tak nie zainwestowałbym w fundusze akcji. Po co dawać zarobić funduszom po 4 % rocznie, skoro akcje można kupić samemu?

  OdpowiedzUsuń
 6. Bo nie dość, że nikt nie wie w którą stronę ruszy giełda, to jeszcze nikt nie wie na pewno które akcje wzrosną, a które nie :).

  Skromnie zakładam, że moja niewiedza jest większa niż niewiedza zarządzających funduszami. Na początek oswoję się z ekspozycją na giełdę przez fundusze właśnie, a potem zobaczymy

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba że tak. W takim razie fundusze akcji to rozsądny wybór. Nie ma co szarżować z ryzykiem. Sprawdź najpierw, czy spadki o 2-3 % dają Ci spać. Jeśli nie, to lepiej nie inwestować samemu. Bo wiesz... my inwestorzy jesteśmy narkomanami emocji i adrenaliny - zwykłymi hazardzistami. Zostaniesz jednym z nas? Weź odpowiednią pigułkę :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Też chcę mieć zawsze ale tylko 1000 zł w funduszu bezpieczeństwa w gotówce na wszelki wypadek. Dlatego wybrałem metodę 10zł w stanach bankowych. Uzbieram taki tysiąc (obecnie 630zł) i tyle. Potem żal wydawać będzie nawet tych 10zł :) Bo nowe ciężko dostać lub trafić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie o to chodzi, że żal wydawać. Fundusz bezpieczeństwa lub inaczej fundusz awaryjny posiadam na wypadek awarii, np. lodówki, pralki czy samochodu. W takich przypadkach pieniądze są potrzebne natychmiast i po prostu muszę je wtedy mieć. Ja dopiero przy 2 000 zł będę czuł się bezpiecznie. Dla Ciebie może to być 1 000 zł, a dla kogoś innego milion zł. To zależy od sposobu postrzegania bezpieczeństwa i od potrzeb.

  Fundusz bezpieczeństwa to ważna rzecz. Świetnie, że go budujesz. Czy po zbudowaniu funduszu bezpieczeństwa masz zamiar inwestować w fundusze inwestycyjne albo na giełdzie?

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie jest to na wypadek jak by nie starczyło do 10tego ;) Albo w innych wypadkach losowych i braku gotówki, np. jakaś okazja itd. Jak padnie PC, monitor czy konsola itd. itd. Lodówkę to bym teraz kupił połowę mniejszą by zmniejszyć rachunki za prąd więc do 1000 też się zmieszczę. Pralki tez pewnie są do tej kwoty, chociaż trochę czasu i bez się obejdzie. A samochodu nie mam ;) Nie chcę więcej bo raz, że procentu szkoda, to dwa korciło by przy każdej ulotce z MM :) Wszystko po to by w razie potrzeby, by nie latać po bankach itd.

  Na razie się po woli uczę tego całego "świata" finansów i mnożenia pieniędzy, czytam głównie blogi i oglądam yt. Nie wiem skąd wszyscy wszystko wiedzą... W szkole nie uczyli, mama się nie zna. Może polecisz jakieś stronki lub e-booki? Jeśli miał bym pojęcie z czym się to je to może bym inwestował. A tak to na czym się nie znam tam kasy nie włożę. Wolał bym już zaryzykować w handel niż rzucać się bez wiedzy na giełdę.

  OdpowiedzUsuń
 11. @ Marcin

  Z Twoim kapitałem śmiało można spróbować swoich sił na giełdzie. Jeśli chodzi o podstawy, to myślę, że można się ich nauczyć w dziale edukacji Bossy. Moim ulubionym portalem o inwestowaniu jest natomiast Fool.com [eng]. Polecam też oczywiście swojego bloga :-)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...