sobota, 13 marca 2010

Miliarderzy tego świata

Forbes opublikował listę najbogatszych ludzi świata. Przyjrzyjmy się jej trochę bliżej.

Carlos Slim Helu
źródło: www.carlosslim.com

Najbogatszym człowiekiem na świecie jest szara eminencja łacińskiej gospodarki Meksykanin Carlos Slim Helu. Zaczynał od zera, ale już w wieku 26 lat miał 40 mln $ majątku. Na początku inwestował na giełdach w Meksyku i Usa. Prawdziwy majątek zbił na prywatyzacji za bezcen bankrutujących firm telekomunikacyjnych. Ciekawostką jest, że jeszcze w 1997 r. kupił 3 % udziałów w firmie Apple Co.

Pozostałe miejsca na podium zajmują Bil Gates i Warren Buffet.
Napisano już o nich bardzo wiele. Znacznie ciekawsze osobistości możemy znaleźć na kolejnych miejscach.

Li Ka Shing
źródło: www.images.businessweek.com

14. miejsce w rankingu zajmuje Li Ka-shing. Dziś jest uważany za najpotężniejszego człowieka Azji, a jego firmy stanowią 15 % kapitalizacji Hang Seng - giełdy Hong Kongu. Ale jak było wcześniej? Gdy Li Ka-shing miał 12 lat, jego rodzina ze względu na sytuację w kraju uciekła z Chin do Hong Kongu, gdzie zamieszkali w domu bogatego krewniaka. To właśnie wuj był wzorem dla Li do ciężkiej pracy. 3 lata później zmarł jego ojciec i 15 – letni Li Ka-shing musiał rzucić szkołę by utrzymać rodzinę. Pracował po 16 godzin dziennie w firmie handlującej tworzywami sztucznymi. W wieku 22 lat za pieniądze pożyczone od rodziny i przyjaciół założył własną firmę. Pierwsze duże pieniądze zarobił po 1967 roku, kiedy kupił za bezcen nieruchomości w pogrążonym zamieszkami Hong Kongu.

Larry Page Sergey Brin
źródło: www.yashlabs.com

Na 24. miejscu uplasowali się Larry Page i Sergey Brin. To właśnie dzięki nim możecie czytać tego bloga. Nie mogło ich zabraknąć w moim poście. Są oni założycielami firmy Google i właścicielem Bloggera. Google swą działalność rozpoczęła w garażu ich znajomego. To najmłodsi miliarderzy w czołówce. Obaj mają po 37 lat i 17,5 mld $ majątku.

Jeffrey Bezos
źródło: www.blog.kir.com

43. na liście jest założyciel witryny Amazon.com Jeffrey Bezos. Jest kolejnym miliarderem, który nie miał łatwego dzieciństwa. Jego matka urodziła go, gdy była jeszcze nastolatką. Po niecałym roku rozstała się z ojcem Jeffrey'a. Wychowywali go ojczym, imigrant z Kuby i dziadek. Już jako dziecko wykazywał różnorodne umiejętności mechaniczne i naukowe. Po studiach rozpoczął pracę na Wall Street w dziedzinie informatyki, ale szybko ją porzucił i wybrał się w podróż po Stanach Zjednoczonych. W drodze pisał biznesplan Amazona. Firmę założył we własnym garażu w wieku 30 lat.

Mark Zuckerberg
źródło: www.onlineeducation.net

212. miejsce zajmuje najmłodszy miliarder dolarowy na świecie Mark Zuckerberg. Ma zaledwie 25 lat i już 4 mld $ majątku. Dorobił się go w banalny sposób. W 2004 r. gdy studiował na Harvardzie, założył portal społecznościowy, na którym studenci uczelni mieli odszukiwać znajomych. Dziś Facebook jest jedną z najpopularniejszych witryn w całym internecie.

Pierre Omidyar
źródło: www.online.barrons.com

Do kolekcji wspomnieć trzeba o 148. na liście Pierre Omidyar. Miał 28 lat gdy w długi weekend usiadł do komputera i napisał kod. Został on uruchomiony w Święto Pracy, poniedziałek, 4 września 1995 roku jako aukcja internetowa na jego stronie poświęconej wirusowi ebola. W ten prozaiczny sposób powstał eBay.

Albert von Thurn und Taxis
źródło: www.wikimedia.org

437. na liście miliarderów jest niemiecki książę Albert von Thurn und Taxis. Dziś ma 26 lat, ale miliarderem był już w wieku 8 lat, gdy zmarł jego ojciec, czyniąc go najmłodszym miliarderem w historii na liście Forbesa. Samodzielnie zarządza swoim majątkiem od osiągnięcia pełnoletności.

Yoshikazu Tanaka
źródło: www.mynet.az

Yoshikazu Tanaka zajmuje 721. miejsce z majątkiem wartym 1,4 mln $. Swój majątek zbudował na portalu społecznościowym Gree. Mimo tego, że ma tylko 33 lata, to też zaczynał od zera. Obecnie jego strona jest drugą pod względem popularności w Japonii, a sam Tanaka jest uważany za następcę Billa Gatesa.

Walter Shorenstein
źródło: www.sanfranciscosentinel.com

Walter Shorenstein to najstarszy miliarder. Ten 95 – latek zajmuje 880. miejsce z majątkiem wartym 1,1 mld $. Shorenstein jest weteranem II wojny światowej. Po wojnie przeniósł się do San Francisco. Miał tylko 1000 dolarów i żonę w ciąży. Dziś jest potentatem w dziedzinie nieruchomości.

Niektórzy po prostu odziedziczyli majątki, ale nie brakuję też takich, którzy dorobili się bogactwa własnymi rękami. Często do miliardów wystarczył jeden pomysł i odwaga.

6 komentarzy:

 1. I jak wielu z tych co podałeś dorobiła się dzięki internetowi:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właścicieli fabryk i banków też jest wielu. Tylko że o nich nie piszę, bo mnie nudzą. Wolę założycieli portalu internetowego, który wymyślili swój biznes w garażu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. extra wpis.

  Larry Page i Sergey Brin to moi idole :)

  OdpowiedzUsuń
 4. I tak się fałszuje historię.
  Page i Brin nie założyli Bloggera, ale go kupili w 2003 roku od firmy Pyra Labs.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny wpis - pouczający.

  Tak na marginesie. Wielu z nich miało tzw. "trudne dzieciństwo", ja nie miałem, wiec chyba miliarda $ nie zarobię... No cóż, trudno zadowolę się milionami $ :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @ matipl

  Dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawiłem to w tekście.

  @ Domowybank

  Tego Ci życzę :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...