niedziela, 27 grudnia 2009

Podatek

Już jutro czyli w poniedziałek 28. grudnia będzie ostatnia sesja giełdowa, na której zyski lub straty ze sprzedaży akcji zaliczają się do roku podatkowego 2009. Jest to ostatni moment aby wygenerować ewentualne straty, wygenerowaną stratą można obniżyć dochód uzyskany z zysków w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, jednak trzeba pamiętać że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

urząd skarbowy

Jutrzejsza sesja może być (choć nie musi) szansą na zakup przecenionych akcji. Inwestorzy mogą chcieć za wszelką cenę pozbyć się akcji nawet ze stratą. Może to sztucznie zaniżyć kursy spółek i nieść za sobą okazję do tańszych zakupów. Nie byłbym sobą, gdybym nie wykorzystał okazji. Ustawię zlecenia na zakup kilku spółek. Nie liczę za wielką wyprzedaż na giełdzie, ale mimo wszystko zakupy o choćby 2 % tańsze są dla mnie nie lada szansą.


Sam nie zamierzam sprzedawać posiadanych akcji, ponieważ strata, którą obecnie odnotowuję jest zbyt niska w stosunku do oszczędności, które mógłbym dzięki temu osiągnąć. Ba! Kwota o którą mógłbym obniżyć podatek nie wystarczyłaby nawet na pokrycie kosztu zlecenia.

Podczas ostatnich sesji spodziewam się spadków indeksów spowodowanych wyprzedawaniem akcji przez inwestorów instytucjonalnych, którzy zwykle wykorzystują przełom roku do porządkowania portfeli inwestycyjnych. Związany z tym jest również efekt stycznia czyli wzrost indeksów na początku roku spowodowany wdrażaniem nowych strategii inwestycyjnych przez dużych graczy.

Efekt stycznia może równie dobrze nie wystąpić, ponieważ nie zaobserwowaliśmy rajdu Św. Mikołaja czyli wzrostu notowań w grudniu. Inwestorzy zazwyczaj już w grudniu myślą o styczniowych wzrostach i akumulują akcje w nadziei na rychły zysk. W tym roku giełdy w grudniu nie wzrastały, więc i w styczniu sytuacja może być podobna. Sytuacja na rynkach jest obecnie bardzo napięta, więc i ja staram się większość portfela lokować w bezpieczniejsze inwestycje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoje zdanie. Nie musisz się logować.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...